Ohmygossip.ee / Ohmygossip Couture / OHMYGOSSIP Teen / Intervjuud / Seltskonnauudised / Suhted & Seks / Üritused / Blogid / Mitmesugust / Ilu & Mood / Film & TV / Gourmet
NordenBladet.ee / Ühiskond, Poliitika ja Äri / Reisimine & Kultuur / Kodu & Lapsed / Tervis, Keha & Vaimsus / Helena-Reeda Blogi / Eesti uudised / Soome uudised / Päevauudised

Reklaam:

13 NÕUANNET, kuidas vana vaen unustada, andestada ka andestamatu ja eluga edasi minna

13 NÕUANNET, kuidas vana vaen unustada, andestada ka andestamatu ja eluga edasi minna

OHMYGOSSIP – Uuringuid näitavad, et tugeva tervise, pikaealise elu ning õnnelik olemise üheks võtmeks on tänutunde ilmutamine ja vanade vaenude unustamine. Kui tahate elada pikka ja õnnelikku elu, siis andestage andestamatu. See on kõige lahkem asi, mida võite enese heaks teha. Ent kuidas vastata kurjusele lahkusega ja andestada andestamatut?

Teie vaenlane ei pruugi väärida seda, et annate talle andeks kogu selle valu ja kurbuse ning kõik need kannatused, mida ta tahtlikult teile põhjustas, aga teie väärite sellest kurjusest vabanemist. Nagu Ann Landers on sageli öelnud: “Viha on nagu hape. See kahjustab anumat, kus seda hoitakse, ja hävitab anuma, millele seda valatakse.” Soovitatav on ka lugeda Alice Milleri teoseid andestamisest või James Rubarti novelli “The Chair”, mille läbivateks teemadeks ongi ravimine ja andestus.

13 nõuannet, mis aitavad teil andestada ja eluga edasi minna:

1. Saage aru, et viha, mida te oma vaenlase vastu tunnete, ei tee talle vähimalgi määral kahju. Arvatavasti on teie vaenlane oma eluga edasi läinud ega ole teile kordagi mõelnud. “Vimma pidamine on nagu mürgi joomine lootuses, et see teie vaenlase tapab.” Need sõnad lausus Nelson Mandela.

2. Mõistke, et teie enda jaoks on parim elada edukat ja õnnelikku elu. Kui tahate tagasi teha kellelegi, kes püüdis te elu hävitada, siis näitake neile ja endale (ja kogu maailmale), et need takistused, mida nad teie teele tuua püüdsid, ei olnud piisavalt tõhusad teie tõkestamiseks ega hävitamiseks.

3. Taipake, et paremuselt teine viis kätte maksta on muuta teiste inimeste kurjus millekski heaks ja leida ka kõige pilvisemast taevast lootustandev päikesekiir. Mõtelge oma vaenlasest kui kellestki, kes on aidanud teil edasi areneda. Kuigi meiega võib juhtuda õnnetuid asju, on parim mõelda neist läbielamistest kui katsetest ning õppetundidest, mis meid tugevamaks teevad.

4. Koostage nimekiri kõigist headest asjadest, mis selle kohutava kogemuse järel tekkisid. Olete arvatavasti liiga kaua keskendunud läbielatud kogemuse halbadele külgedele. Lähenege probleemile täiesti uuest vaatenurgast ja nähke asja positiivsest küljest. Ka esimene sissekanne selles nimekirjas tuleb ilmselt suure viibimisega, sest olete nii kaua keskendunud vaid negatiivsele. Vaadake, kas suudate tuvastada selle kogemuse kümme positiivset tagajärge.

5. Otsige abistajaid. Fred Rogers (tuntud lastesaatetegelane Härra Rogers) rääkis, et väikese poisina tegid talle sageli meelehärmi suured katastroofid, mida uudistes kajastati. Tema emal oli tavaks talle öelda: “Otsi sealt abistajaid.” Meenutage inimesi, kes teid teie painajalikus läbielamises abistasid. Mõtelge nende lahkusele ja isetusele. Järgige eeskuju, mida te neilt õppisite.

6. Vaadake asja suuremas pildis. Kas keegi käitus teie vastu nagu “hea samariitlane”? Samanimelises loos leidis teekäija ühe õnnetu hingelise, kes oli Jeerikosse viiva tee serval läbi pekstud ja surnu pähe maha jäetud. Palju lihtsam on mängida hea samariitlase rolli kui olla see vaene hingeline, kes teepervele verisena ja vermeis hüljati. Ehk ei keerlegi kõik sinu ümber. Võib-olla andis teie läbielamine võimaluse kellelegi teisele enese tõestamiseks ning teile abi ja toe andmiseks.

7. Olgee ka enda suhtes kaastundlik. Kui olete sellele murele kaua aega mõelnud, võib uue suuna võtmiseks samuti päris palju aega kuluda. Vanade haavade pimedast metsast uue raja loomisel teete te kindlasti ka vigu. Andke endale andeks. Olge enda vastu kannatlik ja lahke. Tugeval emotsionaalsel valul on kehale tuntav mõju. Andke endale aega paranemiseks – nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt. Sööge korralikult ja puhake end välja. Keskenduge maailma loomulikule ilule. Lubage endal emotsioone kogeda ja neid läbi elada. Ärge hoidke valu enda sees.

8. Teadke, et aramea keeles tähendab sõna “andestama” sõna otseses mõttes “lahti harutama”. Kõige kiirem viis vabastada end vaenlasest ja kõigest sellega kaasnevast negatiivsusest on talle andestamine. Harutage lahti kõik kütked ja vabastage end selle inimese inetusest. Teie viha on sidunud teid inimese külge, kes vastutab teie valu eest. Teie andestus võimaldab teil temast eemale astuda ja ühtlasi eemalduda ka sellest valust. Andestus on ainult teie ja mitte teise osalise jaoks. Vabastada end andestamise teel sarnaneb enda ahelaist vabastamisega või vanglast pääsemisega.

9. Õppige, kuidas tasakaalustada usaldust tarkusega. On tõsi, et kaugeltki mitte kõik inimesed ei ole usaldusväärsed. Valusad mälestused võivad aidata meid tulevaste kannatuste eest kaitsta. Nagu kirjanik Rose Sweet on öelnud: “Usalduse puudumine tähendab mõnikord lihtsalt teise inimese puudujääkide tunnistamist.”

• Andestamine ei tähenda väära käitumisega leppimist. Kui peate ka edaspidi suhtlema kellegagi, kes on teinud teile ülekohut ja selle eest vaid pealiskaudselt vabandanud, kuid samas jätkanud oma halba käitumist, siis ei pea te sellist inimest enam usaldama. Säärane inimene ei muutu ilmselt kunagi usaldusväärseks, nii et hoidke temast võimalusel eemale. Kuigi pole mingit mõtet piinata ennast selle inimese tegude tõttu, ei tohiks te muutuda ka tema vabatahtlikuks ohvriks. Tunnistage olukorda ja liikuge edasi.

• Kui teile haiget teinud inimene soovib teiega ära leppida, peab ta sellesse andma ka endapoolse panuse: teie ees siiralt vabandust paluma, lubama tehtud viga (või sarnaseid vigu) enam mitte korrata, üleastumise teile heastama ja teile aega andma. Kui te ka ei näe siirast patukahetsust, siis mõistke, et sellele inimesele andestamine teeb head ainult teile, mitte süüdlasele.

• Kui meile viga teinud inimesed tehtut tõeliselt ei kahetse, peame kasutama tarkust, et vältida sarnase hingevalu kordumist. Selleks tuleb meil võib-olla vältida neid inimesi, kes ei kahetse meile tehtud ülekohut. Oleks tark tasakaalustada andestamist kindla teadmisega, et kurjus on maailmas olemas ja mõnele inimesele lihtsalt meeldib teistele haiget teha.

10. Lõpetage oma loo rääkimine. Mitu korda rääkisite te sel nädalal lugu sellest, kui palju teile haiget tehti ja milline kohutav ülekohus teile osaks sai? Mitu korda päevas mõtlete te sellele valule? Selle loo kordamine on otsekui maasse löödud vai, mis takistab teil valu seljataha jätmast. Hoopis andestage oma vaenlasele, sest see on kõige lahkem asi, mida võite teha oma sõprade ja perekonna heaks. Negatiivsus on masendav, seda nii füüsiliselt, vaimselt, spirituaalselt kui ka emotsionaalselt.

11. Püüdke oma lugu analüüsida teise osalise vaatenurgast. Kujutlege, et teie olete see teine inimene (kes teile haiget tegi), ja kasutage sõna “mina”, kui räägite sellest, mida see inimene öelda võiks. Te ei tea tõenäoliselt päris täpselt, mida ta selle kõige ajal mõtles, aga teeselge, nagu teaksite seda, ning järgige lihtsalt seda lugu, mis teie peas tekib.

12. Korraldage oma mõttemaailm ümber. Kui teie vaenlane ja tema kurjad teod teile meelde tulevad, saadke talle mõttes õnnistusi. Soovi oma vaenlasele head. Looda, et tal läheb kõik hästi. Sellel on kaks tulemust. Esiteks neutraliseerib see vihahappe, mis hävitab anuma, kus seda hoitakse. Kõik halb, mida teistele soovime, näib otsaga meile tagasi tulevat. Sama kehtib ka hea kohta, mida me üksteisele soovime. Kui suudate vastata vihale õnnistusega, siis teate, et olete astunud suure sammu tervenemise teel.

13. Säilitage perspektiivi. Kuigi teie “vaenlase” “kurjad teod” teevad teile ja võib-olla ka teie lähedastele haiget, ei tee muu maailm neid märkamagi. Peate küll tunnistama nende tähendust oma elus, aga ärge unustage kunagi, et teised ei ole asjasse segatud ega vääri seda, et oma tundeid nende peal välja elate. Ka teie vaenlane on kellegi armastatud laps, kellegi töötaja või lapsevanem.

Vihjed

* Kasutage oma parimaid vaimuenergiaid (ehk isegi esimese asjana hommikul), et visualiseerida seda uut elu, mida endale tahate. Nähke ennast tulevikus ja vabana valust ja kõigist kannatustest.

* Pidage meeles järgnevaid tsitaate, kui teil tekib raskusi teid haavanud inimese vastu positiivsete tunnete leidmisega:

– “Andestamine tähendab vangi vabastamist ja mõistmist, et see vang olid sina ise.” – Lewis B. Smedes
– “Inimesed, keda on kõige raskem armastada, on need, kes seda kõige rohkem vajavad.”
– “Taotlege rahu kõikidega ja pühitsust.” – Kirjast heebrealastele 12:14.
– “Ennast minetamata ole rahujalal kõigiga.” – Max Ehrmanni luuletusest “Desiderata”
– “Vimma pidamine on nagu mürgi joomine lootuses, et see sinu vaenlase tapab.”
– “Kui saaksime lugeda oma vaenlaste salajast elulugu, leiaksime iga inimese elust piisavalt palju kurbust ja kannatusi, et need sunniks meid vaenurelvi maha panema.” – Henry Wadsworth Longfellow
– “Tee teistele seda, mida tahad, et sulle tehtaks.” – Kuldne Reegel
– “Ole kaastundlik, sest kõik inimesed peavad eluga võimast lahingut.” – Philo
– “Kes ütleb enese olevat valguses, ja vihkab oma venda, on siiani pimeduses. Kes armastab oma venda, see püsib valguses ja ta ei ole pahanduseks.” – Johannese 1. kirjast 2:9-10
– “Igaüks, kes vihkab oma venda, on mõrvar, ja te teate, et ühelgi mõrvaril ei ole igavest elu, mis temasse jääks.” – Johannese 1. kirjast 3:15
– “Viha, mida sa endas kannad, on su südamele kui hõõguv süsi – palju valulikum sinule kui viha põhjustajale.” – Lawana Blackwell, raamatust “The Dowry of Miss Lydia Clark”, 1999
– “Rumalad ei andesta ega unusta; naiivsed andestavad ja unustavad; targad andestavad, aga ei unusta.”
– “Kui te aga ei anna andeks, siis ei anna ka teie Isa, kes on taevas, teie eksimusi teile andeks.” – Markuse evangeeliumist 11:26.
– “Sest kui te annate inimestele andeks nende eksimused, siis annab ka teie taevane Isa teile andeks.” – Matteuse evangeeliumist 6:14

• Vahel on kasu ka sellest, kui mõelda, kuidas teised on suutnud andestada erakordsetes tingimustes. Paluge sõpradelt tuge ja näiteid, et motiveerida ennast andestamise teel.

• Andestamiseks tuleb teha teadlik otsus. Kui ütlete: “Ma ei saa sellele inimesel andestada,” siis ütlete te tegelikult: “Ma otsustan sellele inimesele mitte andestada.” Kui kasutate hoopis seda teist sõnastust, siis olete juba varsti andestamiseks valmis.

Hoiatused

• Tõeline andestamine on tingimusteta ega nõua süüdlase käest mingit tegu või palvet. Siin artiklis kirjeldatud andestuse eesmärk on vabastada sind sellest tühjast raevust, masendusest ja meeleheitest, mida vimma pidamine põhjustab.

• Andestamine on raske, aga sisimas vaenuga elamine veel raskem. Kui hoiad vaenu sügaval enda sees, siis võib see muutuda ohtlikuks ja teha inimestele haiget viisil, mida sa ette ei pruugi näha.

• Püüa vihasena mitte magama minna. Kui sinuga käituti valesti, on sul igasugune õigus süüdlase käitumises pettunud olla.

 

Avafoto: Pexels
Originiaalartikkel: Wiki How to do anything

 


Tags assigned to this article:
andeks andmineandestamineeneseabikuidas andestadaReklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service & Link Directory