Ohmygossip.ee / Ohmygossip Couture / OHMYGOSSIP Teen / Intervjuud / Seltskonnauudised / Suhted & Seks / Üritused / Blogid / Mitmesugust / Ilu & Mood / Film & TV / Gourmet
NordenBladet.ee / Ühiskond, Poliitika ja Äri / Reisimine & Kultuur / Kodu & Lapsed / Tervis, Keha & Vaimsus / Helena-Reeda Blogi / Eesti uudised / Soome uudised / Päevauudised

7 FAKTI Paratsetamooli kõrvalmõjudest

7 FAKTI Paratsetamooli kõrvalmõjudest

OHMYGOSSIP – Valuvaigisti mõjutab aju ja teeb palju muudki kui eemaldab füüsilise valu. Medical Daily tõi välja seitse vähem tuntud paratsetamooli kõrvalmõju.

Tuimestab tundeid
Ohio ülikooli uurimisrühm avastas, et paratsetamool võib mõjutada inimese võimet tunda nii positiivseid kui negatiivseid tundeid. Uuringu käigus ilmutasid paratsetamooli tarvitanud inimesed vähem empaatiat kurbi lugusid kuulates kui platseebo-ravimit saanud võrdlusrühm. Põhjust veel täpselt ei teata. Uurijad on arvamusel, et ravim mõjutab lisaks neid aju osasid, mis reageerivad emotsionaalsele valule.

Kahjustab maksa
Paratsetamooli pikaajaline kasutamine võib kahjustada maksa ja isegi tappa. Suure koguse tarvitamine lühikese aja jooksul võib omada samasugust mõju. Paratsetamooli põhjustatud surmade arv on kasvanud kiiremini kui teiste valuvaigistite põhjustatu. Paratsetamooli tarvitamisel tuleb täpselt jälgida pakendil olevaid koguseid.

Takistab vigade märkamist
Tänavuse aasta algul avalikustati uuring, mille kohaselt vähendas paratsetamool patsientidel võimet vältida vigu. See viitab asjaolule, et lisaks tunnete tuimestamisele mõjutab ravim tarvitajal probleemide lahendamise võimet.

Vähendab hingevalu
Ajus on valu registreerivad osad seotud tundeid kontrollivate osadega. Sellega seoses mõjutab paratsetamool tundeid. Aastal 2009 tehtud uuringust selgus, et ravim võib vähendada hingevalu. Uurimisrühma arvates tuleneb see asjaolust, et neuroloogiliselt meenutab see valu füüsilist valu.

Langetab sündimata laste testosteroonitaset
Möödunud aastal tehtud uuringust selgus, et paratsetamool oli seotud lastel madalama testosterooni (meessuguhormoon) tasemega. Katse tehti hiirtega ja seetõttu pole teadlased inimlastega seotud mõjus veel kindlad. Paratsetamooli peetakse üldiselt ohutuks, aga last ootavatel emadel soovitatakse enne ravimi tarvitamist konsulteerida arstiga.

Võib põhjustada lastel hüperaktiivsust
Raseduse ajal palaviku vastu paratsetamooli tarvitanud emade lastel tuvastati rohkem hüperaktiivsuse juhtumeid kui teistel, näitab värske uuring. Teadlased pole siiski veel kindlad, kas see on seotud ainult paratsetamooliga. Hüperaktiivsust võivad põhjustada ka muud tegurid.

Ei aita seljavalu vastu
Aastal 2014 Austraalias läbi viidud uurimus näitas, et paratsetamool ei aidanud seljavalu vastu. Muude valude vastu see siiski aitas.

Avafoto: Pexels

 


Tags assigned to this article:
paratsetamoolrohudtervisvaluvaigisti


Reklaam:


Reklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2020 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service & Link Directory