Ohmygossip.ee / Ohmygossip Couture / OHMYGOSSIP Teen / Intervjuud / Seltskonnauudised / Suhted & Seks / Üritused / Blogid / Mitmesugust / Ilu & Mood / Film & TV / Gourmet
NordenBladet.ee / Ühiskond, Poliitika ja Äri / Reisimine & Kultuur / Kodu & Lapsed / Tervis, Keha & Vaimsus / Helena-Reeda Blogi / Eesti uudised / Soome uudised / Päevauudised

Reklaam:

Lootuse küla juht Viljam Borissenko räägib Ohmygossip.ee’le Lootuse külast ning uutest plaanitavatest sõltuvusabi keskustest

“Olin süstiv heroiinisõltlane, kes ei näinud oma elus mingit lootust ega väljapääsu. 2003 aasta alguses proovisin endalt elu võtta, kuid ebaõnnestumise tulemusena hakkasin intensiivselt otsima abi ning jõudsin Lootuse Külla,” räägib endine narkosõltlane ning tänane Lootuse küla juht ning tugiisik Viljam Borissenko Ohmygossip.ee’le.

Viljam Borissenko, millal ja kuidas loodi Lootuse küla ning kes olid selle loojateks?
Lootuse Küla loodi 2002 aastal ning selle loojaks oli Nelipühi kiriku piiskop emeriitus Märt Vähi. Tema kõrval oli kaasloojaks tema poeg Andrew Vähi, kes oli ise vabanenud sõltuvusest ning läbinud treeningu Floridas asuvas keskuses nimega Dunklin Memorial Camp. Kelle „tütarettevõte“ me ka täna oleme.

Kes kuuluvad Lootuse küla juhatusse?
Täna moodustavad MTÜ Lootuse Küla juhatuse Märt Vähi, Andrew Vähi, Andres Sõnajalg, Oleg Sõnajalg, Lauri Mällo ning mina ise, Viljam Borissenko.

Millise probleemiga te ise Lootuse külla sattusite?

Olin süstiv heroiinisõltlane, kes ei näinud oma elus mingit lootust ega väljapääsu. 2003 aasta alguses proovisin endalt elu võtta, kuid ebaõnnestumise tulemusena hakkasin intensiivselt otsima abi ning jõudsin Lootuse Külla.

Kui palju probleemseid inimesi on teilt siiani abi saanud?

Tänaseks on Lootuse Küla taastusprogrammi lõpetanud edukalt 44 inimest, kes elavad erinevates paikades üle Eestimaa ning on tublid.

Kui alkohoolik või narkomaan teie juurde abi paluma tuleb, siis millised on tingimused tema vastuvõtuks?

Peamine tingimus on oma kindel soov elu muuta. See initsiatiiv peab lähtuma abivajajalt endalt, mitte tema lähedastelt, kes tõenäoliselt juba ammu on mehe sõltuvusprobleemi tunnistajateks. Kui otsus tehtud, tuleb helistada meile numbril 56 633 80456 633 804 ning me suhtleme temaga, andes ülevaate meie tegevusest aga ka kuulame helistajat. Lootuse Külla on väga lihtne saada, ei ole mingit kadalippu.

Kas on olnud ka selliseid juhtumeid, et olete saatnud mõne probleemse inimese Lootuse külast päeva pealt ära?

Selle kümne aasta jooksul ei ole selliseid juhtumeid olnud, sest tavaliselt igaüks teab, mis õige, mis vale. Ning kui mees on eksinud, siis tal on alati võimalus õppida sellest veast. Ning me aitame teda kaasa.

Kui palju probleemseid inimesi teil hetkel Lootuse külas elamas on ja milline on nende päevaplaan?
Täna on Lootuse Külas elamas 16 meest, kes on erinevas programmi etapis. Kõige „vanemad“ olijad lõpetavad paari kuu pärast ning kõige „noorem“ on tulnud vaevalt nädal tagasi. (Vaadake päevakava artikli alt – toim.)

Kuidas mööduvad õhtud Lootuse külas, kas näiteks televiisorit vaadatakse?

Peale õhtusööki on igal mehel erinevad kohustused, nagu näiteks nõudepesu ning erinevate ruumide koristus, mida oleme päeva jooksul kasutanud. Samuti on õhtune aeg selleks, et teha kodutööd, mis hommikuses tunnis on teha antud. Palju kasutame õhtust aega, et luua omavahelisi suhteid. Räägime sellest, mis päeva jooksul juhtunud ning kuidas see on meid mõjutanud. Kirjutame ka kirju koju ning mitmed mehed on tublid, et kirjutavad oma endistele „sõpradele“, kes kannavad karistust vanglamüüride taga, et neid julgustada muutma oma elu. Televiisorit ega muid massimeedia vahendeid meeste käsutuses ei ole, kuna see annaks võimaluse põgeneda oma väikesesse fantaasiamaailma. Küll aga korra nädalas näitame kõigle meestele puhast ning meelelahutuslikku Hollywoodi toodangut. Nagu näiteks „Argo“ või „Cindirella man“.

Millist rolli mängib Lootuse küla tegevuse juures Nelli Kalikova?

Nelli Kalikova on võitlemas Eestis sõltuvuse ja HIV leviku vastu ning oleme mitmet puhku kohtunud temaga erinevatel kohtumistel. Hindame väga kõrgelt tema panust Eesti ühiskonda ning austame tema kogemust ja pädevust sõltuvusteemadega seonduvalt. Tegutseme küll erinevates organisatsioonides, kuid ühise eesmärgi nimel.

Kui inimesed soovivad Lootuse küla toetada, siis kuidas nad seda teha saavad?

Lootuse Küla saab toetada mitmeti ning paljud seda juba teevad. See, et see lugu on ilmumas, toetab juba meie tegevust, sest inimeste teadlikkus tõuseb. Saab ka teha rahalisi annetusi MTÜ Lootuse Küla kontole 221017410925, samuti mitmed ettevõtjad, nagu näiteks põllumehed, pagaritöökojad või ehitusmaterjalide maaletoojad, aitavad meid vastavalt oma tegevusalale. Kui kellegil on midagi mõttes, alati palume helistada meile numbril 56 633 80456 633 804 ning jagada meiega seda.

Kuidas Eesti Vabariigi valitsus teie tegemistesse suhtub ning kas teie tegemisi toetatakse piisavalt?

Valitsus suhtub meie tegevusse positiivselt ning toetavalt. Eriti suur toetus on KOV poolt ning vallavanema Enn Karu poolt, kes on algusaastatest peale olnud meie suur julgustaja ning kinnitaja. Samuti ka riiklikul tasandil on meil au olnud võõrustada endist justiitsministrit Kristen Michal’it kui ka endist siseministrit Hanno Pevkur’it. Oleme kaasatud uimastiennetustöösse lähitulevikuks. Vaatamata sellele, et riikliku rahastamist ei ole MTÜ Lootuse Küla saanud, hindame võimalust tegutseda ja aidata rahvast.

Teie huvialad?
Viis aastat tagasi sündis meil MTÜ Lootuse Küla Päästeselts, eesmärgiga pakkuda kohalikele elanikele turvalisust ning kindlust. Kernu vallas oleme tänaseni ainuke vabatahtlik komando. Komandosse kuulub nii mehi Lootuse Küla töötajate hulgast, kui ka Laitse elanikke, kes on aidanud Päästeseltsi kujunemisele suuresti kaasa. Eelmise aasta jooksul oli meil veerandsada väljakutset, kus saime elanikkonnale kasulikud olla. Käime tegemas ka ennetustööd kohalikes koolides. Lähiajal avab kogukonnale ka uksed Lootuse Küla Lapsehoid, mis on ellu kutsutud, et leevendada puudust lastehoiu valdkonnas kohalikus vallas.

Tulevikuplaanid?
Käesoleva aasta lõpus loodame avada ka naisterahvaid abistava keskuse, mis on meie jaoks täiesti uus har
u ning mille loomisele on kaasa aidanud kogu Eesti rahvas, annetades raha maade ostuks.

Samuti loodame jaanuari lõpus avada Keilas keskuse meestele, kes on lõpetanud taastusprogrammi Lootuse Külas ning hakkavad ühiskonda integreeruma.

On veel mitmeid mõtteid ja visioone, mis aitaksid sõltuvusprobleemi lahendamisele Eestimaal kaasa. Kuid nendeni tuleb veel jõuda ning ellu kutsuda. Kuid see, mis on kümne aasta jooksul sündinud ja kasvanud Lootuse Külas, on ainuüksi seetõttu, et perekond Vähi on olnud kuulekas Jumala kutsele ning allunud Tema tahtele. Ja see on alles algus.

Päev Lootuse Külas:
Esmaspäev-Reede 6.00 Äratus 6.15 Hommikusöök 6.30 Kohustused, koristus 7.25-7.55 Vaikne aeg 8.00 Õppetunnid 10.15-12.00 Tööaeg 12.00-13.00 Lõuna 13.00 – 13.10 Palvering 13.10 – 17.00 Tööaeg 17.00 – 17.10 Palvering 17.30 Õhtusöök (NB! Reedeti 17.15, töö lõppeb varem) 18.00 Vaba aeg 21.00 Kohustused, koristus 22.00 Kõik kodus 22.30 Öörahu

Laupäev 6.00 Äratus 6.15 Hommikusöök 6.30 Kohustused, koristus 7.25-7.55 Vaikne aeg 8.00 Tööaeg 12.00-13.00 Lõuna 13.00 – 13.10 Palvering 13.10 – 17.00 Vabatahtlik töö 17.00 – 17.10 Palvering 17.30 Õhtusöök 18.00 Vaba aeg 21.00 Kohustused, koristus 22.00 Kõik kodus 22.30 Öörahu

Pühapäev 7.30 Äratus 8.00 Hommikusöök 11.00 Jumalateenistus 13.00 Lõuna 17.30 Õhtusöök 19.00 Osadus 21.00 Kohustused, koristus 22.00 Kõik kodus 22.30 Öörahu

______________________________________
Lootuse Küla on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärgiks on sotsiaalselt vähekaitstud  probleemsete inimeste – alkoholi- ja narkosõltlaste – võõrutamine, rehabiliteerimine ja abistamine tavaühiskonda naasmisel.

Seni on Lootuse Küla statsionaarses 10–12 kuud kestvas võõrutus- ja rehabilitatsiooniprogrammis saanud oma elu taastada ja uuendada vaid mehed. Kuid Eestis on väga palju naisi, kes vajaksid samuti abi aastaid kestnud alkoholi- või narkootikumide sõltuvusest vabanemisel. Statistika näitab (alkoinfo.ee, jm), et 4% Eestis elavatest naistest on alkoholiga probleeme; sügavas sõltuvuses, millest ei ole võimalik vaid enese abiga väljuda, on ligi 1% naisi.

Lootuse Küla kümneaastane kogemus näitab, et 69% sõltlastest, kes läbivad meie rehabilitatsiooniprogrammi, jäävad puhta elu juurde. Nendest saavad töötavad, makse maksvad ja täisväärtuslikku perekonnaelu elavad inimesed. Soovime sama võimalust pakkuda ka naisterahvastele.


Loe lisaks:

Hillar Kohv: Lootuse külasid võiks olla üle vabariigi

Reklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service & Link Directory