OHMYGOSSIP – Armastust saab vaadelda mitmest perspektiivist. Sügavda tunded võivad tuleneda keerukatest keemilistest reaktsioonidest, aju aktiivsusest, evolutsioonilistest mehhanismidest, isiksuseomadustest ja sotsiaalsetest teguritest.
Armastus on psühholoogiline, emotsionaalne ja sotsiaalne nähtus, millel on nii meditsiiniline kui ka teaduslik seletus. Vaatamata sellele on armastuse tunne väga mitmekülgne ning selle täpne olemus on teadlastele endiselt uurimisobjektiks.
Neurokeemia ja hormoonid: Armastusega seotud tunnetega kaasneb sageli muutus kehas toimuvate keemiliste protsesside ja hormoonide tasemes. Näiteks armumisel vabaneb ajus oksütotsiin ja dopamiin, mis on seotud rõõmu ja naudingu tundega. Samuti suureneb fenüületanoolamiini (PEA) tase, mis on seotud eufooriaga. Pikaajalisemas suhtes võib oksütotsiini tootmine suureneda, aidates luua ja tugevdada sidet partneriga.
Aju aktiivsus: Kaasaegne neuroteadus on tuvastanud armastusega seotud ajuosad, näiteks ajukoor, limbiline süsteem ja hüpotalamus. Need piirkonnad töötavad koos, mõjutades emotsioone, mälu ja sotsiaalseid sidemeid.
Evolutsiooniline vaade: Armastuse eksisteerimist võib seletada ka evolutsioonilisest seisukohast. Armastus ja partnerlussuhted võivad aidata tagada järglaste ellujäämist ja arengut, kuna tugevad sidemed partnerite vahel võivad soodustada koostööd ja üksteise toetamist laste kasvatamisel.
Psühholoogiline aspekt: Psühholoogilisest vaatenurgast on armastus seotud isiksuseomaduste, elukogemuste ja käitumismustritega. Me võime tunda sügavaid tundeid kellegi vastu, kelle omadused ja väärtused kattuvad meie omadega, või kellega meil on tugev emotsionaalne side.
Sotsiaalsed mõjutused: Ühiskondlikud ja kultuurilised mõjutused mängivad rolli armastuse kujunemisel ja väljendamisel. Sotsiaalsed ootused, väärtused ja normid võivad mõjutada, millist tüüpi suhteid peetakse aktsepteeritavateks või soovitatavateks.
Kuidas saab ajus suurendada oksütotsiini, dopamiini ja PEA taset, kui te pole armunud?
Oksütotsiini, dopamiini ja fenüületanoolamiini (PEA) tase ajus võib suureneda mitmel viisil ka siis, kui isik ei ole hetkel armunud. Need meetodid on suunatud üldise heaolutunde, sotsiaalsete sidemete ja naudingu suurendamisele. Loomulikult võivad keha reaktsioonid olla individuaalsed.
Siin on mõned viisid, kuidas neurotransmitterite taset suurendada saab:
Sotsiaalsed suhted: Sotsiaalsed sidemed, lähedased sõprussuhted ja toetav ühiskondlik keskkond võivad suurendada oksütotsiini taset. Proovige veeta aega inimestega, keda armastate ja usaldate.
Füüsiline puudutus: Hellitus, kallistamine ja muud füüsilised puudutused võivad stimuleerida oksütotsiini tootmist. Seega võib lähedaste inimestega füüsilise kontakti hoidmine olla kasulik.
Naer ja rõõm: Naer on seotud dopamiini vabanemisega ajus. Osalege tegevustes, mis teid naerma ajavad, vaadake komöödiafilme või leidke muud rõõmu pakkuvad tegevused.
Liikumine ja treening: Mõõdukas treening võib suurendada dopamiini taset ja parandada üldist meeleolu. Regulaarne füüsiline aktiivsus on seotud positiivsete neurokeemiliste reaktsioonidega ajus.
Tervislik toitumine: Toitained nagu vitamiinid B6 ja B12, raud ja aminohapped on seotud neurotransmitterite tootmisega. Tervislik ja tasakaalustatud toitumine võib aidata säilitada närvisüsteemi tervist.
Meditatsioon ja lõdvestustehnikad: Mõned uuringud näitavad, et meditatsioon ja lõdvestustehnikad võivad mõjutada neurotransmitterite tootmist ja vähendada stressi, mis võib omakorda mõjutada oksütotsiini taset.
Avafoto: Unsplash
Vaata ka:
NEED hormoonid mõjutavad armastust ja suhteid
VIIS POSITIIVSET tegurit, mida armunud olemine endaga kaasa toob
Seksimine on vajalik, et NEED KOLM neurokemikaali saaks ajus vabaneda