Ohmygossip.ee / Ohmygossip Couture / OHMYGOSSIP Teen / Intervjuud / Seltskonnauudised / Suhted & Seks / Üritused / Blogid / Mitmesugust / Ilu & Mood / Film & TV / Gourmet
NordenBladet.ee / Ühiskond, Poliitika ja Äri / Reisimine & Kultuur / Kodu & Lapsed / Tervis, Keha & Vaimsus / Helena-Reeda Blogi / Eesti uudised / Soome uudised / Päevauudised

Reklaam:

7 müüti ja tegelikkus – kõik mida pead teadma peapõrutusest!

OHMYGOSSIP – Peapõrutused on üsna tavalised, aga sellele vaatamata liigub nende kohta valeinfot. Peapõrutuse all peetakse silmas vastu pead saadud lööki, mis põhjustab ajutegevuse häireid. Kuigi peapõrutusi on erinevaid, on kerge peapõrutus juba ajutrauma – kuigi väike. Hoolimata sagedasest esinemisest liigub peapõrutuse kohta väärinfot. Psychology Today tõi välja mõned väärarusaamad. Loe, kas järgnevad müüdid peavad paika.

Müüt: Peapõrutusega kaasneb alati teadvuse kaotus
Tegelikkus: Teadvuse kaotus võib olla üks peapõrutuse tunnuseid. Aga nii juhtub vaid väikse osaga peapõrutustest. Peavalu, väsimus, halb enesetunne, tasakaaluhäired, uimasus, kõrvade vilistamine või liigne valgus- ja helitundlikkus võivad olla häired, millele tuleks tähelepanu pöörata.

Müüt: Peapõrutuse võib põhjustada ainult otsene löök pähe
Tegelikkus: Peapõrutuse võib põhjustada pähe saadud löök, mis ei pruugi tähendada otsest kontakti. Mistahes äkiline liigutus, mis paneb aju kolju sees liikuma võib tuua kahjustuse. Seetõttu võib selline löök rinda või selga, mis paneb kaela liikuma, tuua endaga kaasa peapõrutuse.

Müüt: Iga peapõrutus nõuab magnetresonants- või kompuuteruuringut
Tegelikkus: Kui kahtlustad, et aju on saanud tugeva löögi, tuleb võtta ühendust arstiga. Kergemate juhtumite puhul pole magnetresonants- ega kompuuteruuringud vajalikud. Arst otsustab olukorra tõsiduse üle palju tõenäolisemalt läbi mälu või reflekside kontrolli.

Müüt: Peapõrutuse saanud inimest tuleb äratada iga 20 minuti järel
Tegelikkus: Paranemiseks on vajalik piisav puhkus. Sel põhjusel pole vaja ajupõrutuse saanud inimest nii tihti äratada. Esimese 12 tunni jooksul peapõrutuse saamisest on inimest hea äratada iga kahe või kolme tunni tagant.

Müüt: Ajupõrutusega ei saa süüa ravimeid
Tegelikkus: See väide on peaaegu tõsi. Ajupõrutusega tuleks vältida põletikuravimeid nagu aspiriin või ibuprofeen. Paratsetamooli võib kasutada valu vastu. Enne ravimite tarvitamist tuleks nõu pidada asjatundjaga.

Müüt: Aju saab kahjutada ainult löögi hetkel
Tegelikkus: Peapõrutus mõjutab aju tegevust. Seetõttu võib muutusi esineda nädala või isegi kuu möödudes.

Peapõrutusest paraneja peaks olema ettevaatlik ja hoiduma uutest pea kahjustustest, kuna aju on toibumise ajal vastuvõtlikum.

Müüt: Vanad inimesed saavad kergemini peapõrutuse

Tegelikkus: Vanus üle 65 eluaasta tähendab suuremat vastuvõtlikkust ajuga seotud kahjustustele ja peapõrutusega seotud häiretele. Muidu pole aga vanemad inimesed peapõrutuse suhtes vastuvõtlikumad. Küll on seda noored ajud – peapõrutuse saab sagedamini laps kui täiskasvanu.

___________________________________________________
Ajupõrutus on löögi või kukkumise tagajärjel tekkinud verevarustuse häired ajus. Põhjustajateks võivad olla:  õnnetusjutumid, sporditraumad, liiklusõnnetused, kaklused, ka ealised eripärasused (tihemini kukuvad ja vigastavad end just vanemaealistel inimesed),  koordinatsioonihäired, mõne haiguse tagajärg, väga madal vererõhk jne. 90 %-l inimestest tekib lühiaegne teadvusekadu, mida inimene ise ei pruugi mäletada, seda nim. amneesiaks. Mida pikem on teadvusekaotus, seda raskem on ajupõrutus.

Tunnused:
-halb olla, võib esineda peavalu, uimasust;
-kahvatus;
-iiveldus 5-6 t pärast;
-pulss ja hingamine varieeruvad;
-oksendamine.

NB! Ka seljaaju on aju! Seljaaju põrutuse korral võib inimene hakata oksendama juba 5 minuti jooksul pärast traumat. Peavigastuste korral kahtlusta alati lülisamba kaelaosa vigastust. Ära liiguta kannatanut, kui selleks ei ole vajadust. Kaelalahase asetamine on vajalik. Selle puudumise korral hoia pea paigal ja taga hingamisteede avatus.

Esmaabi:  Peapõrutuse korral tagada rahu ja panna kannatanu lamama võimalusel külili püsiasendisse,  lamada on soovitav 24 tundi, et vältida verevalumite tekkimist! Inimene paraneb, kuid jälgida tuleb kannatanut edasi. Kui umbes kolme nädala pärast tekivad uuesti peavalud, mäluhäired või laps võib hakata kokutama, ilmnevad kõne- ja psüühikahäired, nägemishäired, siis minna ruttu traumapunkti. Ajus on eriti ohtlik, kui verevalum sidekoestub. Seega veab see endaga kaasa ajukeskusi. Ohtlikkus oleneb asupaigast ajus. Verejooksude või haavade olemasolu korral peata verejooksud, seo haavad, aga  jäta kannatanu võimalusel samasse asendisse, nagu sa ta leidsid. Lülisamba trauma kahtluse korral ära luba ka teadvusel oleval kannatanul end liigutada, kutsu kohe kiirabi.

Kui te ei tea mida teha – kutsu 112 või vii ruttu kannatanu traumapunkti!

 

Kuidas end targaks süüa? 6 toitu sinu ajule
OHMYGOSSIP — Seda teame me kõik, et liiga vähe puu- ja köögivilja ning liiga palju rasva süüa pole kehale hea. Kuid uurimused näitavad, et ebatervislik toitumine avaldab mõju ka ajule. Lisa need oma ostukorvi ja hoia keha tervena ja aju noorena, vahendab Ediet.

Kas tead, miks vajad und ning mida sinu aju öösel teeb?
OHMYGOSSIP — Selleks, et inimese aju töötaks päeval korrapäraselt, tuleks tagada öösel täisväärtuslik uni. Öö jooksul toimub ajus arhiveerimine, tankimine ja puhastus, vahendab Suomen Aivosäätiö.

Uuring: Naiste aju hallolluse kogus suureneb peale sünnitust
OHMYGOSSIP — USA psühholoogide assotsiatsiooni poolt avaldatud teadusartiklis tõdetakse, et naistel hakkab pärast sünnitust hallolluse kogus ajus suurenema. Arvatakse, et naiste aju muutumise põhjuseks on see, et nad peavad lapsega toimetulekuks palju uusi asju õppima, kirjutab sciencedaily.com.


Tags assigned to this article:
ajuajutraumapeapeapõrutuspeatraumatervisReklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service & Link Directory