8. -14. novembril toimub järjekorras VI ja seekord suguhaiguste ja seksuaalkäitumise teemadele pühendatud meeste tervise nädal. Meestenädala raames toimub neljapäeval, 11. novembril kell 14-19.30 Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses konverents „Mees, seks ja arst“
Nädala jooksul tõstatatakse küsimused, miks Eestis orienteeruvalt 85% suguhaigustest avastatakse naistel, kui statistika järgi on meestel elu jooksul 2 korda enam seksuaalpartnereid kui naistel. Miks mehed ei muretse oma seksuaaltervise eest naistega samaväärselt? Millal ja kuidas ennast kontrollida, sest enamik suguhaigusi kulgevad kaebusteta? Mis on seksuaalne riskikäitumine?
Konverentsi „Mees, seks ja arst“ esimene osa (kell 14.00-15.30) on mõeldud eelkõige perearstidele ja seksuaalmeditsiini teemadega tihedalt seotud eriarstidele. „Päeva teine pool (alates kella 16.00-st), on aga avatud kõigile soovijaile, nii meestele kui nende kaaslastele,“ rääkis üks korraldajatest, meestearst ja androloogia dotsent Margus Punab „Kindlasti pakuvad teemad huvi ka tervise sektoris töötavatele inimestele,“ lisas ta.
Korraldajate sõnul on konverentsi eesmärk tõkestada meie ühiskonnas suguhaiguste levikut, tõsta inimeste teadlikkust seksuaalkäitumise teemadel, mis aitaks neil kergemini pöörduda spetsialistide poole ja juhendada oma patsiente, kaaslasi.
Konverentsi korraldavad Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinik, Eesti Seksuaalsel Teel Levivate Infektsioonide Ühing, Eesti Seksuaaltervise Liit, MTÜ Emakas.ee ja Testikodus.ee.
Osavõtt konverentsist on tasuta. Osavõtust tuleb teatada e-mailil meestenadal@quattromed.ee või registreerida aadressil http://oluline.info/mees
Meeste tervise nädala raames tuleks teadvustada järgmisi aspekte:
– Suguhaigused levivad sugulisel teel.
– Ka oraalseks on seks.
– Kaitsevahendita suuseksi puhul on suguhaigustesse nakatumisrisk samaväärne vaginaalse ja anaalse seksiga.
– Preservatiiv ei taga kunagi 100% kaitset suguhaigustesse nakatumise eest.
– Enamik levinuimaid suguhaiguseid kulgeb nii meestel, kui naistel ilma selgete kaebusteta.
– Suguhaigustesse haigestumine ei sõltu mitte soost, vanusest ega seksuaalsest sättumusest vaid inimese seksuaalkäitumisest.
– Eestis, erinevalt enamikest arenenud Euroopa riikidest, diagnoositakse lõviosa suguhaigustest naistel.
– Tänapäevased suguhaiguste uurimismeetodid on ka meestele valuvabad. Hommikul esmasest kusest tehtud analüüsid on enamikel juhtudel samaväärsed traditsiooniliselt kusitist pulgaga võetud proovidega.
– Suguhaigustesse haigestumise madalaim risk on harmoonilises ja usalduslikus suhtes regulaarset seksuaalelu elavatel inimestel.
– Suguhaiguste kontrolli peaks teatama kui:
– alustatakse uut (püsi)suhet ja planeeritakse loobuda preservatiivi kasutamisest
– peale kaitsevahendita juhusuhteid
– kaebuste esinemisel kusitis või suguelundites
-Regulaarselt peaksid suguhaiguste suhtes kontrollima mehed ja naised, kel on üheaegselt mitu seksuaalpartnerit.