Paljud inimesed veedavad oma elu oodates, millal nad õnnelikuks saavad. Sa võid mõelda stiilis “oleks mul rohkem raha…” või “kui vaid suudaksin kaalu langetada…” või midagi kolmandat, siis ma oleksin õnnelik. Avalik saladus on see, et sa võid olla õnnelik juba praegu.
See ei ole alati kerge, aga õnnelik olemine on tegelikult valik ning enamus juhtudel pole peale sinu enda kedagi, kes sind peatada saab. Sest õnnelikkus ei tule rikkusest, täiuslikust välimusest või isegi ideaalsest suhtest. Õnnetunne tuleb sisemusest. Seepärast tulebki just enda kallal tööd teha, et õnnelik olla.
Siin on 27 sammu, mida praktiseerides on hea võimalus, et sa oled õnnelik ja endaga rahul.
Lase lahti vimmast. Andestamine ja unustamine on õnneks vajalik, sest vimma pidamine tähendab, et enda sees hoitakse ka käegalöömist, viha, haavumust ja muid negatiivseid emotsioone, mis seisavad sinu ja õnnelikkuse vahel. Vimmast lahti laskmine vabastab negatiivsusest ja vabastab rohkem ruumi positiivsetele emotsioonidele.
Kohtle kõiki lahkusega. Lahkus pole mitte ainult nakkav, vaid on ka tõestatud, et see teeb õnnelikumaks. Kui sa oled teiste vastu lahke, hakkab aju tootma n-ö heaolu hormoone (dopamiin) ja neurotransmittereid nagu serotoniin ning sa oled suuteline teistega tugevaid suhteid looma, levitades samal ajal positiivseid tundeid.
Vaatle oma probleeme kui väljakutseid. Muuda oma sisemist dialoogi nii, et iga kord kui sul on “probleem“, vaata seda kui väljakutset või uut võimalust muuta oma elu paremuse poole. Eemalda sõna “probleem“ oma mõistusest.
Väljenda tänulikkust selle eest, mis sul on. Inimesed, kes seda teevad, on suutelised paremini stressiga toime tulema, neil on rohkem positiivseid emotsioone ning nad täidavad oma eesmärke. Parim moodus rakendada tänulikkuse positiivset jõudu on pidada tänulikkuse päevikut või nimekirja, kuhu saad aktiivselt üles kirjutada täpselt, mille eest sa iga päev tänulik oled. Nõnda toimimine on seotud parema tuju, suurema optimismi ja sellest tingitud parema füüsilise tervisega.
Unista suurelt. Kui unistada suurelt, on tõenäolisem, et sa saavutad oma eesmärgid. Selle asemel, et end piirata, kui unistad suurelt, avad sa oma mõistuse optimistlikumale, positiivsemale seisundile, kus sul on võim saavutada praktiliselt kõike, mida ihaldad.
Ära muretse pisiasjade pärast. Kui asi, mille üle sa pahandad, on aasta, kuu, nädala või isegi päeva pärast tähtsusetu, miks ennast vaevata? Pisiärrituste õlult raputamine viib õnnelikuma päeva poole.
Räägi teistest hästi. Kuigi kolleegidega pausi ajal natukene klatšida võib olla kiusatust pakkuv, on teistest negatiivselt rääkimine kui negatiivsetes emotsioonides kümblemine – keha imeb need enda sisse. Selle asemel ürita teiste kohta ainult head rääkida ning nii aitad sa ka enda elus positiivsemaid mõtteid edendada.
Väldi enda välja vabandamist. On lihtne süüdistada teisi oma läbikukkumistes, aga nii tehes ei ole kuigi tõenäoline, et sa nendest midagi õpid. Õnnelikud inimesed võtavad oma vigade eest vastutuse ja kasutavad läbikukkumist kui võimalust paremaks muutuda.
Ela olevikus. Luba endal täielikult keskenduda tegevusele, mida parasjagu teed, ning võta aega päriselt olla antud hetkes. Väldi mineviku negatiivsete sündmuste meenutamist või tuleviku pärast muretsemist, lihtsalt naudi seda, mis on praegu su elus toimumas.
Ärka igal hommikul samal ajal üles. Iga päev samal ajal ärgata on lihtne. Nii tehes aitad oma ööpäevast rütmi reguleerida, nii et sul on lihtsam ärgata ja ilmselt tunned end energilisemana. Lisaks, varakult ärkamise harjumus on mitmete edukate inimeste saladus, sest see võimendab produktiivsust ja keskendumisvõimet.
Ära võrdle ennast teistega. Sinu elu on unikaalne, seega ära mõõda oma väärtust võrreldes ennast nendega, kes on su ümber. Isegi enda teistest paremaks pidamine on su õnnelikkusele kahjulik, sest see edendab hukkamõistu ja ebatervet üleolevat tunnet. Mõõda oma edu oma enda, mitte teiste progressi järgi.
Ümbritse ennast positiivsete inimestega. Ütlus “õnnetus armastab kaaslast” on tõene. Seepärast on vaja valida sõbrad, kes on ka ise optimistlikud ja endaga rahul, sest nii ümbritsed ennast positiivse energiaga.
Mõista, et sa ei vaja teiste heakskiitu. Oluline on järgida oma unistusi ja soove, ilma et laseksid vastuhääletajatel oma teel seista. On õige otsida teiste arvamust, aga tuleb siiski jääda truuks oma südamele ning mitte heakskiidust sõltuma hakata.
Võta aega kuulata. Kuulamine aitab õppida teiste tarkust ning lubab mõistusel samal ajal rahuneda. Intensiivne kuulamine võib aidata tunda ennast rahulolevana ja samal ajal näha uusi vaatenurki.
Toida sotsiaalseid suhteid. Positiivsed sotsiaalsed suhted on õnnelikkuse võti, seega tee kindlaks, et sul on aega külastada sõpru, perekonda ja armastatut.
Mediteeri. Meditatsioon aitab hoida mõistust keskendunud, rahustab närve ja toetab sisemist rahu. Uuringud näitavad, et see võib viia aju füüsiliste muutusteni, mis muudavad sind õnnelikumaks.
Toitu hästi. See, mida sa sööd, mõjutab otseselt sinu tuju ja energiataset nii lühi- kui pikaajaliselt. Kui õigesti toitumine võib utsitada keha ja aju olema keskendunud ning õnnelik, siis töödeldud rämpstoit teeb su uniseks ja kroonilistele haigustele vastuvõtlikumaks.
Tee trenni. Trenni tegemine tõstab tervist toetavate ajukemikaalide, nagu serotoniin, dopamiin ja noradrenaliin, taset, mis võib aidata stressi mõju ning depressiooni kergendada. Selle asemel, et vaadata kehalist aktiivsust kui meditsiinilist vahendit kaalu langetamiseks, haiguste ennetamiseks ja pikema elu saavutamiseks – kõik kasulikud tegurid, mis pikemas plaanis avalduvad –, proovi trenni näha kui igapäevast vahendit oma mõistuse avardamiseks, stressi leevendamiseks ja õnnetunde saavutamiseks.
Ela minimalistlikult. Segadusel on komme energiat neelata ning asendada seda kaosetundega. Segadus on tihti äratundmatu stressi allikas, mis tekitab ärevust, frustratsiooni ja isegi süütunnet, seega tasub oma kodu ja kontorit korras hoida, puhastades seda liigsetest paberitest, toimikutest, nipsasjadest ja muust kolast, mis võtavad ainult ruumi nii füüsilises kui ka vaimses keskkonnas.
Ole aus. Iga kord kui valetad, tõuseb stressitase ja enesehinnang variseb veidi. Lisaks, kui tuleb välja, et sa oled valetaja, kahjustab see sinu isiklikke ja professionaalseid suhteid. Tõe rääkimine aga on kasulik vaimsele tervisele ja tekitab ka teistes usaldust.
Sea sisse isiklik kontroll. Väldi seda, et lased t
eistel inimestel dikteerida, kuidas sa peaksid elama. Selle asemel kehtesta isiklik kontroll oma elus, mis võimaldaks sul täita oma unistusi ja sihtmärke ja annaks ka hea tunde isiklikest saavutustest.
Aktsepteeri seda, mida ei saa muuta. Kõik sinu elus ei saa olema ideaalne ning sellest pole hullu. Tuleb õppida aktsepteerima ebaõiglust ja tagasilööke, mida ei saa muuta, ning selle asemel suunata energia asjade muutmisele, mille üle on sul parem kontroll.
Tervislik eluviis võimendab õnnelikkust. Võibolla märkasid, et mõned nendest eelmainitud punktidest lähevad kokku tervisliku eluviisi nõuannetega (näiteks õige toitumine ja trenni tegemine). Kui võtta omaks õnnelik emotsionaalne seisund ja isegi enne kui seda täiesti omaks võtta, aitab tervislike eluviiside omaksvõtmine hoida tuju kõrgel isegi stressi ajal. Õnnelikud inimesed kipuvad olema terved inimesed ja vastupidi, nii et lisaks tervislikule toitumisele ja liikumisele võib kasutada ka järgnevaid nõuandeid, et toetada emotsionaalset tervislikkust.
Korralik uni. Unepuudus on seotud psühhiaatriliste häiretega nagu ärevus ja bipolaarne depressioon, aga õige kogus und on seotud positiivsete isikuomaduste nagu optimistm, kõrgem enesehinnang, aga ka parandenud võimekus lahendada keerulisi probleeme.
Omega-3 rasvad. Madalad kontsentratsioonid omega-3 rasvu EPA ja DHA-d on seotud tuju kõikumise ja meeleoluhäiretega. Neil, kes kannatavad depressiooni all, on tuvastatud ka madal omega-3 tase, võrreldes mitte-depressiivsete isikutega.
Regulaarne päikesevalgus. See on vajalik D-vitamiini omastamiseks, mille madalaid tasemeid on seotud depressiooniga. Peale D-vitamiini tõstab päikese käes olemine tuju ja energiat tänu endorfiinide tulvale.
Emotsionaalse vabaduse tehnika (Emotional Freedom Technique). Kui elu rasked keerdkäigud ja nendega kaasnevad negatiivsed emotsioonid muudavad õnnelikuks olemise raskeks, võid proovida EVT-d. Lihtne tehnika aitab keha ja mõistust negatiivsetest emotsioonidest puhastada, nii et sa oled lihtsamalt suuteline paigutama oma ellu positiivseid eesmärke ja harjumusi.
Allikad: Telegram,ee; Mercola.com