Ohmygossip.ee / Ohmygossip Couture / OHMYGOSSIP Teen / Intervjuud / Seltskonnauudised / Suhted & Seks / Üritused / Blogid / Mitmesugust / Ilu & Mood / Film & TV / Gourmet
NordenBladet.ee / Ühiskond, Poliitika ja Äri / Reisimine & Kultuur / Kodu & Lapsed / Tervis, Keha & Vaimsus / Helena-Reeda Blogi / Eesti uudised / Soome uudised / Päevauudised

Reklaam:

Alumiiniumi sisaldavate toodete tarbimine võib soodustada vähi arengut

Tervisespetsialistid on seni pidanud alumiiniumi täiesti turvaliseks nii toidus, rõivastes, deodorandi koostises kui ka vaktsiini lisaainena. Kuid hiljutised uurimused viitavad, et sellel on vähki tekitav toime isegi 100 000 korda väiksemates annustes, kui paljudes tänapäeva tavatoodetes leidub.

Sel suvel teadusajakirjas Journal of Inorganic Biochemistry avaldatud uuring näitab selgelt, et alumiiniumi toime võib suurendada inimese rinnavähi rakkude invasiivsust ja liikuvust. See on eriti oluline selle tõttu, et rinnavähi suremus ei sõltu mitte otseselt rinnas leiduvast kasvajast, vaid selle kasvaja rakkude võimest kehas levida.

Teine samas teadusajakirjas avaldatud uuring tuvastas 19 rinnavähiga patsiendi nibueritistest suurenenud alumiiniumi kontsentratsiooni. Uuringut läbi viinud teadlased jõudsid järeldusele, et nende leid toetab võimalust, et alumiiniumi akumulatsioon rinnakoes on üks võimalik riskifaktor kindlat tüüpi rinnavähi tekkeks.

 Vähki tekitavad deodorandid

Peamine alumiiniumi vorm, mida kasutatakse deodorantides – alumiiniumkloriid –, võib muuta terveid rinnakoe rakke vähirakkudeks ning samuti võib see muuta rinnavähi rakkude vormi. 2012. aastal ajakirjas Journal of Applied Toxicology avaldatud uurimuses nenditakse, et kuigi nende vaatluste põhjal ei saa alumiiniumi ametlikult tuvastada rinnavähi tekitajana, esitab see siiski väljakutse turvalisusenormidele, mille alusel kasutatakse alumiiniumi väga laialdaselt deodorantide koostises. Eriti murelikuks teeb asjaolu, et selle uurimuse põhjal tekivad rinnakasvajate halvaloomulisust näitavad muutused juba siis, kui alumiiniumi kontsentratsioon on 100 000 korda madalam kui antiperspirant-deodorantides.

On leitud, et alumiinium seostub rakkude östrogeeniretseptoritega, mis võib mõjutada hormoonide suhtes tundlike kudede arengut. Endokriinsüsteemi tööd häirivate ainete osas on loodud teadlaste kogukonnas isegi uus termin, mis hõlmab tervet hulka aineid, mida varem peeti hormonaalsüsteemi mittemõjutavateks aineteks. Nende hulgas on lisaks alumiiniumile ka näiteks baarium, kaadmium, kroom, koobalt, vask, plii, elavhõbe, nikkel ja tina.

 Vastutus on jäetud tarbijale
Alumiiniumi tarbimine toidus, vaktsiinide lisaainena ja antiperspirant-deodorantides võib olla põhjuseks, miks on rinnavähki haigestumine plahvatuslikult tõusnud peamiselt arenenud maailmas. Selle võimaluse tõttu peaks peatatama igasugune alumiiniumi kasutamine toidus, kosmeetikas ja ravimites niikauaks, kuni on läbi viidud põhjalikumad uurimused selle metalli ohutuse kohta. Niikaua, kuni seda pole tehtud, saab iga inimene rakendada seda infot oma elustiilis, vältides alumiiniumi tarbimist. Tarbijad peavad ise tegema teadliku valiku ja vältima ohtlikke aineid sisaldavate toodete tarbimist.

 
Allikad: Telegram (Katrin Suik), Green Med Info, NCBI, NCBI 2

Reklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service & Link Directory