Ameerika teadlaste uuringust selgus, et lapsena trauma saanud ja traumajärgse stressi (PTSD) all kannatanud inimeste eluiga võib olla mõnevõrra lühem, vahendab teadus.err.ee.

Teadlased kogusid DNA proove 43-lt PTSD läbielanud inimeselt ja 47-lt nn kontrollkaaslaselt. Analüüs näitas, et PTSD all kannatanud inimesed omasid lühemaid telomeere. Telomeerid on DNA ja valgu kompleksid, mis asuvad kromosoomide lõpus ja kaitsevad neid kahjustuste ja mutatsioonide eest. Telomeeride lühike pikkus on seotud vähi, südameveresoonkonna haiguste, autoimmuunsete ja neurodegeneratiivsete tõbede ning ka varase surma suurema riskiga.

Selline leid oli üllatav, kuna katsealused isikud olid noored, keskmiselt 30 aasta vanused inimesed, hea füüsilise tervisega. Telomeeride pikkus oli aga PTSD-d põdenud inimeste hulgas oluliselt lühem, kui võinuks eeldada.

Vaadeldi tõsiste lapsepõlvetraumade esinemist, sh hoolimatust, perekondliku vägivalda, füüsilist ja seksuaalset ärakasutamist ning leiti, et mida rohkem traumasid lapsepõlves esineb, seda suurem on risk lühemate telomeeride esinemiseks. Need inimesed, kes kogesid lapsena paljusid erinevaid traumasid, omasid märkimisväärselt lühemaid telomeere.