Ohmygossip.ee / Ohmygossip Couture / OHMYGOSSIP Teen / Intervjuud / Seltskonnauudised / Suhted & Seks / Üritused / Blogid / Mitmesugust / Ilu & Mood / Film & TV / Gourmet
NordenBladet.ee / Ühiskond, Poliitika ja Äri / Reisimine & Kultuur / Kodu & Lapsed / Tervis, Keha & Vaimsus / Helena-Reeda Blogi / Eesti uudised / Soome uudised / Päevauudised

Reklaam:

Eesti Juudi Kogukond pidas Hanukkah püha ja Eesti pearabi Shmuel Kot´i 10. tegutsemisaastat Eestis!

Eile, 05.detsembril kogunes Eesti Juudi Kogukond Tallinnas asuva Karu tänava Sünagoogi õuele, et tähistada Hanukkah püha.

Pidulikule üritusele oli küünlaid süütama kutsutud Riigikogu esimees Ene Ergma. Kõne pidasid Ene Ergma, Eesti pearabi Efraim Shmuel Kot, Eesti Juudiusu Kogukonna esimees Boris Oks ning veel mitmed teised olulised inimesed.

Rahvas sai nautida vahvat valgusshowd, vaadata dokumentaalfilmi ning lapsi lõbustasid klounid “Piip ja Tuut”.

Lisaks Hanukkah´le tähistati Eesti pearabi Shmuel Kot´i 10. tegutsemisaastat Eestis! Oma kõnes rääkis pearabi Kot, et ta on nautinud tervet seda aega Eestis ning ta on väga õnnelik oma naise Chanie ning nende seitsme lapse üle. Samuti lisas ta, et talle on südameasi siin elustada ning aktiivsena hoida juutide kultuurpärandit. Oma kõne pidas pearabi Kot nii eesti kui vene keeles.

Hanukkah kaheksa päevane pidu kestab tänavu 9. detsembrini.

Loe lisaks:
Tänavu on Hanukkah 1.-9. detsembril (Kislev 25- Tevet 2) Hanukkah on kaheksa päevane festifal, mis on üks rõõmsamaid pühasid juudi kalendris, kuid selle pidamisele ei pannud alust mitte Toora, vaid hoopis üks sündmus juutide ajaloos.

2. sajandil eKr. oli kreeka kultuuri õitseaeg. Tuli võimule Süüria kuningas Antiokos IV Epifanes, kes otsustas hävitada juudi rahva oma religioonist loobumise kaudu. Kreeka võimu all olles hakkas tollane valitseja juutidele peale suruma usust loobumist. Kõikjale seati üles ebajumala kujusid ja sunniti juute neid kummardama. Keelati Toora lugemine, sabati ja pühade pidamine, samuti ümberlõikamine. Jeruusalemma templisse pandi sea kuju. Pinged kasvasid, kuni jõudsid ülestõusu ja sõjani.

Võitlus oli äärmiselt ebavõrdne ja kestis 24. aastat aga juudi väesalk kasvas pidevalt. Otsustav lahing toimus Bet-Horoni asula lähedal, kus väike juutide vägi saavutas võidu suure armee üle. Tee Jeruusalemma oli vaba. Võidu auks asusid juudid koheselt Jeruusalemma templit puhastama kõikidest ebajumala kujudest ning seati see nii korda, et oleks võimalik Jumala teenistusi pidada. Tempel tuli uuesti pühitseda ja selleks oli tarvis küünlajalga. Leiti vaid üks kannuke pühitsetud õliga, millest oleks jätkunud üheks päevaks. Uue õli pühitsemine oleks võtnud kaheksa päeva aega, kuid juudid ei saanud enam oodata, rahvas oli kogunenud Templiõue, et pühitsemisest osa võtta. Süüdati see vähene õli ja sündis ime – see põles täpselt kaheksa päeva, ehk uue õli valmimiseni ja pühitsemiseni.

Hanukkah´l ehk templipühitsemise pühal ei meenutata juutide sõjalist edu kuna juudi usk ei luba pühitseda lahingu võitu, kus langesid inimesed. Hanukkah´l meenutatakse õli-imet ja selle mälestuseks süüdatakse igal aastal 9-haruline küünlajalg – menorah e. minoora.

Hanukkah võtmesõnadeks on truudus, vabadus ja julgus ka rõhumise all oma J-le ja usule kindlaks jääda. Kuna juudi pühad on liikuvad, peetakse Hanukkah  tänavu detsembris ( 1.-9. detsember / Kislev 25- Tevet 2).

Hanukkah kohta saate rohkem lugeda SIIT (inglise keeles)

Incorrect URL attribute definedReklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service & Link Directory