OHMYGOSSIP – Bändi PMMP laulja Paula Vesala on mitmekülgne naine, kellele meeldib teha kõike ise – ta on oma plaadi häälestaja, seadistaja, pillimängija kui laulja.
Laulja, laulude autor ning näitleja Paula Vesala (34), artistinimega Vesala, on aktiivne inimene, vahendab Iltalehti.
„Füüsiliselt sündisin ma Oulu keskhaiglas, viieaastaseks saamiseni elasin Kärsämäel. Kärsämäelt kolisin Pihtipudasele, kus elasin seitse aastat. Seejärel kolisin Viitasaarele, Kuopiosse ja edasi Helsingisse,” loetleb Vesala. Viimased paar aastat on Vesala elanud oma pere, ansambli Rasmus liikme Lauri Ylöse ja seitsmeaastase poja Juliusega Santa Monicas. Vesala õpib nimelt Kalifornias näitekirjanduse magistriks. „Põhimõtteliselt ei ole ma kusagilt pärit,” naerab ta.
Kuid tema kevadel välja tulnud laulu Tytöt ei soita kitaraa (Tüdrukud kitarri ei mängi) sõnades on viiteid Kesk-Soomes veedetud noorusele. Laulu refrään kõlab: „Sündisin seal, kus tüdrukud kitarri ei mängi, kus mõtetel peab alati olema mingi agenda, lähme sauna taha jalutama…” „Läksin küll selles laulus oma lapsepõlvemaadele tagasi, aga ma ei igatse sinna tagasi. Samas ma ei taha ka minevikku kritiseerida, lasin laulul lihtsalt tulla,” avas Vesala märtsis laulu sõnade tausta.
Mitme kooli kasvandik
Vesala sai enda sõnul muusikapisiku külge juba päris väiksena. „Tegin oma esimese laulu kolmeaastaselt pardipoiste käsiraamatu pildi põhjal. Ja olin selline laps, kellele meeldis pottide peal trummi lüüa. Veidi vanemana häälestasin oma laulu kassettmakiga.”
Vesala esimesteks pillideks olid viiul ja klaver. Koolis ja Sibeliuse Akadeemias tulid juurde teised muusikariistad. Ka näitlemine oli Vesalale juba varakult südamelähedane. Väikeses külakoolis, kus ta käis, oli tal võimalik lavastada jõulunäidendid. Ta näitles ka Kuopio üliõpilasteatris, linnateatris ning freelance etendustes. Pärast ansambel PMMP loomist ja muusikaõpinguid jäi näitlemine küll tahaplaanile, kuid hiljem sai Vesala sisse kõrgemasse teatrikooli.
„Kui teatrikooii lõpetasin, pidasin Sibeliuse Akadeemiast pausi. Sibeliuse õpingud võiks muidugi nüüd ära lõpetada, aga vaevalt minust enam muusikaõpetajat saab. Lisaks muusikategemisele sobib mulle kõige rohkem just näidendite kirjutamine,” tõdeb Vesala.
Suvehitt?
Vesalal on oma nüüdseks tegevuse lõpetanud bändi PMMP- aegadest head mälestused. 2002. aastal loodud bänd pani pillid kotti 2013. aastal. Ansambli comeback’i Vesala ei luba. „Ma ei taha enam neid laule laulda, need laulud on lauldud,” ütleb ta.
Vesala äsja välja tulnud esimene sooloplaat on pika töö tulemus. Selle plaadi esimesed palad sündisid juba neli aastat tagasi, aga suurem osa sai valmis viimase paari aasta jooksul Ameerikas. Ühe laulu kirjutas Vesala jõulude ajal Soomes.
Plaadilt on välja lastud kolm singlit: eelmisel sügisel Tequila, märtsis Tytöt ei soita kitaraa (Tüdrukud kitarri ei mängi) ja nüüd Älä droppaa mun tunnelmaa (Ära tee mu tunnet maha). Viimast on juba tituleeritud selle aasta suvehitiks. Positiivse alatooniga Älä droppaa mun tunnelmaa on stiili poolest plaadi teistest lugudest erinev. „See on tehtud teiste lugude järel. Teadsin, et lähen suvetuurile, ja tahtsin, et plaadil oleks ka üks tõeliselt rõõmus lugu. See erineb ülejäänutest, aga mis siis,” kirjeldab Vesala.
Laulusõnade autor ütleb ka, et kunagi ei või teada, millisest loost saab hitt. PMMP Rusketusrajat (Päikeserandid) polnud samuti algselt hitiks mõeldud.
Tee-ise-naine
Uuelt plaadilt leiab ka loo nimega Sinuun minä jään (Sinusse ma jään), mille Vesala esitas Teemu Selänne saates Superstaarid. „See on tõeliselt rahuvuslik pala ja üks mu lemmikuid. Kui üldse millelegi, siis ennustaksin just sellele pikka iga.”
Vesala kirjeldab oma albumit kui popmuusikat, millel on palju mõjutusi elektroonilisest muusikast, aga ka teistest stiilidest. Plaadi kõik sõnad ja viisid on Vesalalt endalt. „Olen oma plaadi häälestaja, seadistaja, pillimängija kui laulja,” loetleb mitmekülgne naine. Plaaditegemise alast nõu on ta saanud vajadusel Jukka Immoselt ja Eppu Kososelt. „Seda plaati on olnud fantastiline teha. Kõik, mis olen suutnud, olen teinud ise, ja ülejäänu ära õppinud. Õppimisprotsess on veel pooleli. Olen alati abi saanud, kui seda vajanud olen. Plaadi tegemine on tänapäeval palju enamat kui vaid klaverimäng ja laulmine,” võtab Vesala asja kokku.
Viimati nähti Vesalat lavalaudadel 2013. aastal. Suvetuurid sooloartistina on alanud ning kestavad septembrini välja. „On suurepärane nii pika aja tagant lavale pääseda. Kes soovib mind Soomes live’is näha, sel tasub suvel tuurile tulla,” rõhutab sügisel Ameerikasse naasev Vesala.
Paula Vesala astub üles ka Aku Louhimiehe uues filmis Tuntematon sotilas (Tundmatu sõdur). Oma rollist ta siiski veel lähemalt kõneleda ei või.
Sügisel näeb Vesalat veel Selma Vilhuse filmis Tyttö nimeltä Varpu (Tüdruk nimega Varpu).
Vesala sooloplaat tuli välja 17. juunil.
Loe lisaks:
Soome laulja Paula Vesala esimene singel “Tequila” sai kuldsingli tiitli
OHMYGOSSIP – Soome lauljanna Paula Vesala singel “Tequila” tõusis kiirelt Spotify ja raadio listide TOP 10 hulka, kirjutab Iltalehti.
Loe, milliseid huvitavaid nimesid Soome kuulsused oma firmadele andnud on
OHMYGOSSIP – Mitmed Soome kuulsused on endale loonud kummaliste nimedega firmad. Siin on välja toodud mõned näited, kuidas kuulsused on firmasid nimetanud, kirjutab MTV3.
The Rasmus bändi laulja Lauri Ylönen keeras pudelikorgi kinni: Olen nüüd isa
OHMYGOSSIP – Isaks saamine muudab paljusid mehi, enamjaolt vaimselt. Soome bändi The Rasmus laulja Lauri Ylönen (31) pidi isaks saamisega seoses suure muutuse tegema, nimelt alkoholipruukimise osas, kirjutatab Ilta-Sanomat.
Avafoto: Youtube