Ohmygossip.ee / Ohmygossip Couture / OHMYGOSSIP Teen / Intervjuud / Seltskonnauudised / Suhted & Seks / Üritused / Blogid / Mitmesugust / Ilu & Mood / Film & TV / Gourmet
NordenBladet.ee / Ühiskond, Poliitika ja Äri / Reisimine & Kultuur / Kodu & Lapsed / Tervis, Keha & Vaimsus / Helena-Reeda Blogi / Eesti uudised / Soome uudised / Päevauudised

Reklaam:

Taimaa sulges turistidele kolm väga populaarset saart + VIDEOD!

Taimaa sulges turistidele kolm väga populaarset saart + VIDEOD!

OHMYGOSSIP — Taimaa ametiasutused on turistidele keelanud Phuketi läheduses asuvatele saartele ligipääsu, kuna sealne loodus on juba niivõrd palju kannatada saanud, vahendab News.com.au.

Phuketi lähedal (20 min mootorpaadiga) asuvatele saartele Koh Khai Nok, Koh Khai Nui ja Koh Khai Nai ei pääse tulevikus enam ükski turist. Sealsetel saartel on tuhandeid aastaid turistid saanud lõõgastuda, sukelduda ja muud harrastada kuid nüüd kahjuks enam mitte. Kohalike ajalehtede sõnul on rannatoolid ja päikesevarjud juba kokku pakitud ning ka müügipaigad ja restoranid on oma tegevuse lõpetanud. Keeld rakendati seetõttu, et merebioloogid avastasid, et turism on saarte ümbruses olevale korallrahule laastavalt mõjunud. Juba 80% korallrahust on mootorpaatide tõttu kannatada saanud. Keeld rakendus väga kiiresti – kohe, kui olukord avastati.

________________________________________
Korallrahu ehk korallriff on lubjarikastest korallide (hermatüüpiliste (riffe moodustavate) ainuõõssete toeste) lademetest moodustunud suur, ümbrust füüsikaliselt ja ökoloogiliselt oluliselt mõjutav pinnavorm (kari) tavaliselt sooja ja madala mere põhjas (võib ulatuda osaliselt ka merepinnale). Korallrahud on suurimad organismide loodud struktuurid Maal. Neid loovad põhiliselt kivikoralliliste (Scleractinia) seltsi kuuluvad korallid. Oma panuse annavad ka tuhaturvad (Millepora) ning troopilis-indopatsiifilises regioonis Heliopora coerulea. Kivikorallilised elavad nii süvameres kui ka madalas vees kuni veepinnani välja. Nad rajavad rifid paljude sajandite jooksul oma lubitoestest.

Korallrahude kogupindala on 600 000 km². Maldiivide juures ulatuvad korallrahud kuni 2200 m kõrgusele merepinnast. Maailma suurim korallrahu – Suur Vallrahu – asub Austraalia kirde- ja idaranniku lähedal madalas vees. Selle pindala on 349 000 km².

Korallrahude ümbruse ökosüsteem on erakordselt liigirikas. Korallrahude veealune elustik on värvikirev. Leidub väga erinevaid elusolendeid, näiteks vetikaid, meriliiliaid, usse, limuseid, käsnu, okasnahkseid, vähilisi, kirjusid kalu, mureene ja haisid. Korallrahud on ka pelaagiliste kalade lastetuba. Korallsaar tekib veetaseme pikaajaliste muutuste tagajärjel. Et korallrahu võib kasvada kuni veepinnani, moodustub pärast hilisemat veetaseme langust või maapinna tõusu saar või saarte rühm, sageli atollina. Veest välja ulatuv osa kattub mulla tekkides taimestikuga. Ajapikku kattuvad korallsaared maismaataimestikuga.

Korallrahusid kahjustavad turism, kalandus, suveniirikaubandus, merereostus, mudaga üleujutamine ning kliimamuutused.

Avafoto: Ohmygossip.com

Save

Reklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service & Link Directory