Ohmygossip.ee / Ohmygossip Couture / OHMYGOSSIP Teen / Intervjuud / Seltskonnauudised / Suhted & Seks / Üritused / Blogid / Mitmesugust / Ilu & Mood / Film & TV / Gourmet
NordenBladet.ee / Ühiskond, Poliitika ja Äri / Reisimine & Kultuur / Kodu & Lapsed / Tervis, Keha & Vaimsus / Helena-Reeda Blogi / Eesti uudised / Soome uudised / Päevauudised

Reklaam:

Eesti juudi kogukond tähistas rõõmsat Purimi püha

Eile, 28.veebruaril koguneid Tallinna Karu tänaval asuvasse sünagoogi sajad juudid tähistamaks aasta ühte rõõmsamat püha – Purimit. Sellel aastal kestab Purim ehk Juutide vabanemise püha 27.veebruarist 1.märtsini ning eile, 14.adarikuu päeval Heebrea kalendri järgi tähistati Purimi päeva, tuletades sellega meelde kuninganna Esther´i kangelaslikku lugu, mis leidis aset iidses Pärsias.

Kui 27.veebruaril, Purimi õhtul oli Esthri raamatu esimesel lugemisel vaid käputäis juute, siis eile sünagoogis peetud Purim tõi kokku juudid üle terve Eesti, samuti tulid pidusse mitmed Eestis reisil viibinud juudid välismaalt.  Kõige noorem Purimi külaline oli lausa paari nädalane. Lapsed olid karnevalirõivastes ja terve sünagoog rõkkas laste kilgetest. Peale pearabi Shmuel Kot´i poolt heebrea keeles loetud Esthri raamatu lugemist peeti paar kõnet ning esines ansambel “Love Music Trio” ning tantsijad esitasid vägeva tulešõu. Alumise korruse Mosese restorani ning peasissekäigu juurde olid kaetud rikkalikud lauad kosher toidu ning loomulikult veiniga, mida kombe kohaselt tarbitakse Purimil ohtralt, et kustutada mälestus halvast Haamanist. Laste jaoks oli teise korruse õpperuumidesse kaetud eraldi lauad ning toimus üks suur ühine mäng ja tants.

 

Lühidalt Purimist:

Megillah e. Esther´i raamat jutustab, kuidas kaks inimest kasutasid oma J-malalt saadud ande – Esther ilu ja Mordechai tarkust – J-mala rahva päästmiseks. Kui õel valitseja Haaman keelitas Pärsia kuningas Ahasuerust juutide hävitamisele, siis kuninganna Esther ja ta onu Mordechai mõtlesid välja kavala plaani, kuidas õel plaan nurjata. Vandenõu aeti nurja ja Haaman poodi üles. Seda suurejoonelist vabanemise lugu jutustatakse igal Purimil uuesti. Sünagoogides loetakse ette kogu Eshtri raamat nii Purimi õhtul kui Purimi päeval. Vastavalt juutide seadusele ja traditsioonidele on Purim pidutsemise aeg. See on ainuke päev aastas, kus on käsk juua, et kustutada ära mälestus kurjast Haamanist. Iga kord, kui megila (Esthri rullraamatu) lugemise ajal nimetatakse Haamani nime, raputavad lapsed müra tekitavaid käristeid ja täiskasvanud põrutavad jalaga vastu maad. Lastel on seljas karnevalikostüümid, kantakse maske ja tavaks on viia sõpradele, haigetele ja vaestele kingiks toitu ja maiustusi.  Oma osa on seal ka toidul: kõigile pakutakse maitsvaid kolmnurkseid pirukaid – Hamantasheneid.

 

Reklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service & Link Directory