Kas ületundide eest peaks saama lisatasu? Millal peaks saama koondamistasu? Kas komandeeringu raha võib tööandja palgast maha võtta? Kõigile nendele küsimustele vastab Ärilehes jurist Helve Toomla.
Varem maksti meie firmas ületundide eest lisatasu. Nüüd keeldub tööandja neid rahas hüvitama ja pakub vaba aega. Kas suuline kokkulepe, et „nüüd mine ja puhka”, on piisav? Ja siis saad süüdistuse tööluusis ja vallandatakse. Kas tuleks kirjutada avaldus või vormistatakse seda muudmoodi? Kas ületunnitööst võib keelduda, kui töötaja ei ole selle vaba ajaga hüvitamisega nõus? Vabade päevadega ju üüri ei maksa.
Kui tööandjal ei ole töö- ja puhkeaja seaduses (kehtib kuni 30. juunini) näidatud eriolukorda, mil töötaja on kohustatud ületunde tegema, saab ületundidega arvestada poolte kokkuleppel.
Leppe vormi seadus ei sätesta, see võib olla nii suuline kui ka kirjalik. Pahatahtliku tööandjaga soovitan vormistada lepe kirjalikult kahes eksemplaris nii, et mõlemad pooled sellele alla kirjutavad. Kokkuleppes peaks sisalduma ka hüvitamise viis – lisatasu või vaba aeg. Vaba aja andmise puhul tuleks näidata, kui palju ja millal seda antakse. Kui ületunnitöös ning selle hüvitamisviisis leppele ei jõuta, on töötajal õigus ületunnitööst keelduda.
Olen lapsehoolduspuhkusel, mis lõpeb 6. juulil. Töötasin kaubandusettevõtte osakonnas, mis eelmisel aastal kaotati ja töötajad koondati. Kuidas peaks tööandja minuga käituma? Kas samuti koondama või uut kohta pakkuma? Kui tööandja otsustab mu koondada, siis millal peab ta sellest teatama, kas enne mu naasmist või siis, kui olen lapsehoolduspuhkuse lõpetanud? Kui ta pakub teist kohta ja ma keeldun, mis saab edasi? Kas teise koha pakkumine tuleb teha kirjalikult ja kas pean ka kirjalikult vastama? Mis ajaks peab olema koondamistasu makstud?
Küsijat ei saanud osakonna likvideerimisel koondada, kuna tal oli alla kolmeaastane laps ja ta kasutas lapsehoolduspuhkust. Pärast 6. juulit on võimalik ka tema koondamine. Koondamisteate võib tööandja anda ka lapsehoolduspuhkuse ajal. Kui teade antakse enne 1. juulit, mil jõustub uus töölepinguseadus, tuleb koondamine viia lõpule vana seaduse alusel. Sel juhul peab tööandja koondamisest kirjalikult ette teatama olenevalt pidevast tööstaažist tema juures 2–4 kuud ning maksma hüvitust 2–4 kuu keskmise palga ulatuses.
Antakse aga koondamisteade ehk ülesütlemisavaldus pärast 1. juulit, toimub koondamine uue seaduse järgi. Siis tuleb tööandjal anda ülesütlemisavaldus kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (näiteks e-postiga) tööstaaÏist sõltuvalt 15–90 kalendripäeva ette ning staaÏist olenemata maksta hüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses. Nii vana kui ka uue seaduse järgi peab tööandja võimaluse korral pakkuma teist tööd. Kui töötaja sellega nõus ei ole, tuleb ta koondada. Lõpparve, sh koondamishüvitised, tuleb töölepingu lõppemisel kohe välja maksta nii kehtiva kui ka tulevase seaduse alusel.
Kas 1. juulist aegub ka kasutamata puhkuse nõue nelja aasta eest ja jääb nõue ühe aasta eest?
Üheaastast aegumist kohaldatakse nendele puhkustele, mille väljateenimise aeg (tööaasta) algab tänavu teisel poolaastal. Kõik varasemad aegumata puhkused tuleb ära kasutada nelja aasta jooksul, arvates uue töölepingu seaduse jõustumisest, s.t hiljemalt 30. juuniks 2013.
Uus töölepinguseadus (TLS) ei reguleeri palgata puhkuse andmist. Varem kehtis nõue, et palgata puhkus, mis ületas kolme kuud, kanti tööraamatusse. Kuidas toimida nüüd ja kas pikem palgata puhkus mõjutab ka tööstaaÏi arvestust pensionile minnes?
Uus TLS ei keela poolte kokkuleppel tasustamata ehk palgata puhkuse andmist. § 68 lg 2 kohaselt ei arvata seda aega põhipuhkuse õigust andva aja hulka.
Pideva tööstaaÏi hulka arvatakse palgata puhkuse aeg nii vana kui ka uue seaduse järgi. Pensionile jäämisel arvestatakse alates 1. jaanuarist 1999 mitte enam tööstaaži, vaid pensionikindlustusstaaži. Pikk palgata puhkus vähendab kindlasti tulevase pensioni suurust, sest sotsiaalmaksu, mille järgi pensioni arvutatakse, laekub vähem. Tööraamatusse edaspidi enam tasustamata puhkuse aega ei kanta. Neid dokumente peetakse tööandja juures veel kuni praeguse töösuhte lõpetamiseni, seejärel tuleb töötajal hoida neid oma käes alles või vajadusel esitada pensioniametile.
Meie kollektiivlepinguga asutuses tahetakse vähendada töötajate kuupalka 10%. Kui aga üks töötaja sellega ei nõustu, kas siis kaasneb koondamine? Kas puhkuse ajal üldse saab töötajalt küsida nõusolekut palga vähendamise kohta? Aga koondamisteadet anda?
Puhkuse, v.a osaliselt tasustatava puhkuse ajal võib anda koondamisteate ja nõusolekut töölepingu tingimuse
, sh palgatingimuse muutmiseks võib ka igal ajal küsida. Kollektiivlepinguga kellegi töölepingutingimusi kehvemaks muuta ei saa. Koondamise eelduseks on töö lõppemine. Palga vähendamisest keeldumine võib, kuid ei pruugi koondamist kaasa tuua.
Käisin komandeeringus. Iga päeva eest sain 500 krooni nn söögiraha. Palgapäeval selgus, et kõik see võeti mu palgast maha. Kas tõesti võib tööandja komandeeringu päevaraha hiljem palgast maha arvestada?
Ei või. Lähetuse päevaraha ei ole palk, mingit tasaarvetust teha ei saa. Küsijal on õigus oma saamata palgaosa nõuda töövaidluskomisjoni või kohtu kaudu.
Missuguse seadusesätte alusel saab riigiteenistuja palka vähendada ja kui tihti? Kas see on seadustega kooskõlas, kui iga eelarvekärpe korral riigiteenistuja palk kohe väheneb mingi protsendi võrra? Kas töövõtjal pole õigust stabiilsele töötasule, kui ta omalt poolt täidab tööülesandeid eelarvekärbetele vaatamata kogu aeg sada protsenti?
Riigiteenistuja ei ole „töövõtja”, ta ei saa oma palga üle kaubelda. Tema palk koosneb avaliku teenistuse seaduse kohaselt ametipalgast (palgamäärast) ning lisatasudest, mis kehtestatakse vabariigi valitsuse määrusega. Praegu kehtib riigiteenistujate töötasustamise 30. detsembri 2008. a määrus nr 182. Selles näidatust väiksema palgaastmestikule vastava kuupalgamäära maksmine oleks ebaseaduslik. Valitsus võib edaspidi kehtestada väiksemad kuupalgamäärad, selleks on tal seaduslik õigus. Loomulikult oleks hea saada stabiilselt kõrgemat töötasu, kuid kui riigil raha ei ole, tuleb paratamatult leppida ka madalama palgaga.
Refereeritud artikli täisteks Ärilehes