Ohmygossip.ee / Ohmygossip Couture / OHMYGOSSIP Teen / Intervjuud / Seltskonnauudised / Suhted & Seks / Üritused / Blogid / Mitmesugust / Ilu & Mood / Film & TV / Gourmet
NordenBladet.ee / Ühiskond, Poliitika ja Äri / Reisimine & Kultuur / Kodu & Lapsed / Tervis, Keha & Vaimsus / Helena-Reeda Blogi / Eesti uudised / Soome uudised / Päevauudised

Reklaam:

Vaata, mida tähendavad erinevad tätoveeringud?

Vaata, mida tähendavad erinevad tätoveeringud?

OHMYGOSSIP — Tätoveering on inimese või looma naha pigmendi muutmine naha pinna alla kantud tindi abil. Inimestele tehakse tätoveeringuid põhiliselt kaunistamise eesmärgil, loomadele nende identifitseerimiseks.

Kurjategijad, kes viibivad vanglates või sunnitööliste asutises, tätoveerivad oma ihule joonistusi, millega näitavad üles oma põlgust seltskonna ja kogu inimsoo vastu. Paljudele nendest, kes tahavad vabaks saades jälle parandada oma elu ja saada korralikkudeks inimesteks, teevad need joonistused lõpmatut kahju, olles takistuseks eluteel.

Teada on, et tätoveeringud on kandnud ajaloos erinevaid tähendusi – olgu siis eesmärgiks hirmutamine, šokeerimine, identifitseerimine või lihtsalt keha kaunistamine. Samuti on tätoveeringutel olnud oluline kultuuripärandiline taust. Loodusrahvail polnud tätoveerimine mitte üksnes keha kaunistamine, vaid ka rituaalne toiming ja hõimu, sotsiaalse kuuluvuse vm märkimise võte.

Tätoveering tehakse reeglina terveks eluks, seetõttu enne sellise suure sammu tegemist, on mõistlik uurida, mida erinevad tätoveeringud tähendavad. Tätoveeringutel on oma lugu. Selle asemel, et viidata millelegi ilmselgele ja üldtuntule, on kehakunst tihti isiklik ja keeruline. Ilmselt ei viita vaimustav pilt veealusest maailmast sellele, et pildiomanik armastab forelli. Aga mõned pildid kannavad kindlat tähendust, vähemalt teatud silmade jaoks, kirjutab The Guardian.

1. Pisar
Pisaraid võib seostada surma ja vanglaga. Gängide maailmas võib seest tühi pisar sümboliseerida sõbra surma ja pisar täidetakse siis, kui selle kandja on sõbra surma eest kätte maksnud. Pisarad võivad viidata ka leinamisele – laulja Amy Winehouse’i pisar olevat sümboliseerinud tema eksabikaasa Blake Fielder-Civili vangisolekut.

2. Ankur
19. sajandi lõpus kandis 90 protsenti Briti mereväelastest purjetamisega seonduvaid kujundeid ja need on endiselt populaarsed – eriti retro-romantiliste tätoveeringute trendi tõttu. Ankur võib tähistada lootust – me võib-olla ei võta ette hulljulgeid reise ookeanivetes, kuid otsime endiselt võimalust end kusagil «ankurdada». Lisaks sellele, et ankur omab tähendust, on see muutunud tätoveeringute maailmas ka ikooniks – samuti nagu murtud süda ja pääsuke.

3. Pääsuke
Pääsukesed ei lenda kunagi kaugele ookeanite taha, seega oli nende nägemine mere kohal märgiks, et maa on lähedal – meremeeste jaoks oli see lootuse ja saavutuse sümbol.

4. Delfiin
Delfiini tätoveering võib tähistada jõukust ja samas ka duaalsust – mereelukas, kes hingab õhku.

5. Kass
Sankt-Peterburi vangivalvur Danzig Baldajev veetis kolm aastakümmet dokumenteerides vangide kehakaunistusi. Tema välja antud raamatusarjast saab teada, et kassid võivad sümboliseerida varast. Üks kass viitab sellele, et ta tegutses üksi; mitu kassi aga varaste grupile.

6. Peidetud koodid

Kanada ametivõimudel on lõbus juhend, kuidas võimuesindajad tätoveeritud mehi kategoriseerivad. AFFA («Angel Forever, Forever Angel» – ingel igavesti, igavesti ingel) mehe sõrmenukkidel viitab sellele, et ta on Põrguinglite liige. Silmuse kujutamine on Klu Klux Klani fännide eelistus. VL tähendab hispaania keeles «vida loca» ehk «hull elu». Samas ei tasu alati kõige hullemat eeldada: üks mees väitis, et sõna «hate» (viha) tema nukkidel tähistas «happiness all through eternity» (õnn läbi igaviku).

7. Ämblikuvõrk
Kui see asub küünarnukil või õlal, viitab ämblikuvõrk traditsiooniliselt sellele, et inimene on olnud vangis. Teiste vanglamotiivide hulka kuuluvad kellad ilma osutiteta, hauakivi numbritega ja vanglamüür, millest lendab väljapoole telliseid. Mida see küll tähendada võiks?

8. Liblikas
Kreeka keeles tähendab «psyche» nii hinge kui liblikat ja paljudes kultuurides on liblikas hinge sümboliks. Läbi metamorfoosi muutub vingerdav ussike kauniks ingliks ning sel põhjusel kasutatakse liblikaid tihti muutuste märgina.

9. Unenäopüüdja
Laulja Miley Cyruse üheks tätoveeringuks on unenäopüüdja. Põlisameeriklaste mütoloogia järgi kaitseb see halva eest ja laseb heal läbi pääseda.

Readingi ülikooli ajaloolane Matt Lodder selgitab, et sage viga tätoveeringute puhul on see, et eeldatakse, et kandja ja pildi vahel on mingi seos. Tegelikult on selles võrrandis ka kolmas isik – tätoveerija. Just nagu kunstiteos galeriis, võib ka tätoveering öelda rohkem oma tegija kui kandja kohta. Ja kehakaunistuse tähendus võib tekkida alles siis, kui kandjalt pidevalt küsitakse selle tähendust. Mõnikord tahab inimene lihtsalt lahedat kaunistust oma kehale.

Avafoto: Sini Ariell (Janita Ojala)

 

Save

Save


Tags assigned to this article:
tähendusedtatootätoveeriminetätoveeringReklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service & Link Directory