Moe- ja iluajakirja IluGuru särtsakas peatoimetaja Kertti Viru räägib Gossip.ee-le, et tema moto on, et iga päev tuleb midagi ära teha: “Kõige ruineerivamalt mõjuvad mulle päevad, mis on sõna otseses mõttes maha molutatud. Selle nö ära tegemise alla võib kuuluda ka hea raamatu lugemine või mõnus ajaviitmine toredate inimeste seltsis.” Vaatame, millised on moe keskel elava naise enda stiili- ja moelemmikud.

Millised kasulikud tegemised-ettevõtmised katsute mahutada igasse päeva? Milliseid halbu harjumusi püüate välja juurida?
Iga päev tuleb midagi ära teha. See ei ole lihtsalt sõnakõlks vaid vajalik sisemise rahulolu saavutamiseks. Selle nö ära tegemise alla võib kuuluda ka hea raamatu lugemine või mõnus ajaviitmine toredate inimeste seltsis. Kõige ruineerivamalt mõjuvad mulle päevad, mis on sõna otseses mõttes maha molutatud.

Kui nüüd rääkida halbadest harjumustest, siis minul on selleks kindlasti hilinemine ja kui ma ei hiline, siis oskan jälle liiga vara kohal olla, millega alatihti kaasneb tüütu ootamine. Igatahes on mul eesmärgiks sellest harjumusest vabaneda, areng on siiani olnud küll visa aga optimism pole veel kadunud.

Olete moe- ja iluajakirja IluGuru peatoimetaja ning puutute iga päev kokku ilutoodete ning muu moeilmas toimuvaga.
Kuidas te iseloomustate enda ostukirge – olete te pigem emotsionaalne või ratsionaalne ostja?
Täielikult emotsionaalne. Üks ratsionaalsemaid oste on olnud üli porisel ja vihmasel päeval soetatud kummikud, aga needki olid lillelised. Kui nüüd filosofeerima hakata, siis pidavat iga emotsionaalse otsuse taga olema ratsionaalsus ja ka vastupidi, aga jah, minu ostukäitumise käivitab täielikult emotsioon, mis tekib toote või teenusega kokku puutudes. Selliseid näiteid, kui lähen poodi näiteks mugavaid plätusid ostma ja väljun kõrgete stilettodega on rohkem kui mitu.

Kas on mõni rõivaese, aksessuaar või muu toode, millest te poes ükskõikselt ei möödu?
Millegipärast on mul nõrkus kõrvarõngaste vastu, püüan seda küll „ravida“ käevõrude ja kaelakeedele rõhku pannes, kuid esialgu on see „haigus“ ravimatu olnud. Veel köidavad mind rätikud, sallid ja pashminad. Siin kohal saan rõhutada ka enda siiski olemasolevat ratsionaalset poolt. Nimelt aitab üks kirgas õlasall muuta kogu riietuse omapärasemaks ja uudsemaks.

Kui palju kulutate kuus keskmiselt riietele? Mis on olnud teie kõige n-ö pööraseim või emotsionaalseim ost?

Kui rääkida summadest, siis võib mööduda kuid, kui ma ei kuluta sentigi ja siis teen kõik selle jälle tagasi. Selle viimase tegevuse hulka kuuluvadki need kõige emotsionaalsemad ja pöörasemad ostud, mida lihtsalt teed hetke ajel. Samas olen täheldanud, et emotsionaalselt tehtud ost on kasutu ainult siis, kui selle emotsiooni aluseks ei olnud sina ise. See tähendab, et oled lasknud end mõjutada hüüdlausetest, et see on hetkel moes või oled langenud kavalate allahindluste küüsi.

On teil mõni lemmikkauplus? Milliseid brände te eelistate?

Tegelikult ei ole. On olnud küll paar piiritagust internetikauplust, mille pakutavaga olen vägagi rahul olnud, aga sellist, millele lõplikult truu oleksin kahjuks või õnneks ei ole. Mulle väga ei meeldi see suund, et igaks hooajaks uus garderoob, parema meelega külastan hoopis kanga poodi ja lähen oma ideede ja soovidega mõne nobenäpulise rätsepa juurde. Tulemuseks saan rõiva, mida võin kanda ka viie aasta pärast ilma, et keegi teeks märkuse stiilis „mul on ka selline“ või „mul on see juba ammu ära visatud“. Ja kõige tähtsam on muidugi see, et see kleit, seelik või püksid on täielikult minu ja juba selle loomise hetkest alates.

Millistes rõivastes tunnete end kõige mugavamalt ja paremini?

Lihtne vastus on, et mugavates. Täpsustades, siis üks tõeliselt lemmikriideese on ühel ajal nii pidulik kui ka igapäevane ning kindlasti ei tohiks ta vajada triikimist, pressimist, tärgeldamist ega muud sellist.

Ajast aega on mind köitnud pikad seelikud ja kleidid ning tugevad värvid ja kirjud mustrid, samuti pean ma väga lugu karusnahast, ükskõik kui ebapopulaare selline väide ka ei tunduks.

Mida te iial ei kannaks… Mis on kõige suuremad moeapsud, mis silma riivavad?

Ära iial ütle iial. Kõige suurem (moe)aps on see, kui inimene ja tema välimus ei ole kooskõlas. Olgu siis liialdus tehtud soengu, meigi või kostüümiga. Ükski tuntud firma riie ega ülijulge juuksestiil ei tee inimest kaunimaks ja enesekindlamaks, kui see ei ole tulnud tema seest. Sama kehtib ka siis, kui inimesed keelavad endale seda, mida tegelikult tahavad, sest kardavad nn ühiskondlikku arvamust. Püüe olla keegi teine ongi kõige suurem viga, mida inimene võib teha ja kannatajaks on ta ise.

Kust saate positiivseid laenguid – mida soovitate teha-kuulata-külastada, et elule särtsu juurde saada? Mis oleks teie nö “heaolu” retsept?

Juba aastaid on mul komme mitte kuulata/vaadata halbade uudistega saateid ning võimalusel alati vaadata häid komöödiaseriaale, ükskõik kui mitu korda neid ka ennem näinud olen.

Kui tegemised ei taha edeneda tuleb juhe seinast välja võtta, sest muidu võib tekkida ülepinge ning alati tuleb kasuks ka naer ja naermine, kasvõi iseenda üle.

Täna saan ma rohkelt positiivseid laenguid ka inimestelt, kes on minu ellu tulnud seoses IluGuru tegemistega. Vahel mõtlen lausa hirmuga, et milline oleks elu siis, kui sellele ideele poleks elu sisse puhutud. Siit ka tõdemus, et endale tuleb kindlaks jääda ning tunda rõõmu neist, kes sulle parimat soovivad.