End varem eelkõige eakate koduna tutvustanud Keila lähedal Niitväljal asuv Villa Benita kutsub nüüdsest veetma nädalalõppu ka pere või sõpradega.
Paar kuud üle aasta tegutsenud hooldekodu üks omanik ja tegevjuhi kohuseid täitev Terje Kross kinnitab, et uus lähenemine on andnud tulemusi. „Reklaam tõi meile palju noorema kliendi,” tõdeb ta. Tema sõnul tõi nädalalõpuks pakutav puhkekodupakett korraga ligi 30 inimest.
Krossi sõnul arvatakse sageli, et hooldekodusse tulekuks peab olema vähemalt saja-aastane. „Kontseptsiooni me muutnud ei ole,” kinnitab Kross, kuid tunnistab, et nüüd veedavad Villa Benitas aega ka 55–60-aastased. „Noorim on olnud 43-aastane.”
Villa Benita kliendid on jaotatud siiski rangelt kaheks. Kui esimesel, maapinnaga samal tasandil asuval korrusel on enesega ise toime tulevad kliendid, siis teine korrus on täielikult hooldushaigla teenust vajavate patsientide päralt, kes vajavad näiteks aega operatsioonijärgseks taastumiseks vahendab Eesti Päevaleht.
Väikese, 24- kohalise Rae hooldekodu juhataja Erkki Jaakre sõnul ei ole valla doteeritav asutus peremajutusele kordagi mõelnud, sest esmajoones tuleb rahuldada oma piirkonna inimeste vajadus. Samasuguse võimaluse puudumist tunnistab ka suure, 385 kohaga Iru hooldekodu sotsiaaltöö juht Aili Vellemäe.
„See vajadus on sellel suvel tekkinud,” lausub Vellemäe. „Siiani ei ole nõudlust sellise teenuse järele olnud.” Irus seetõttu pereliikme majutamise võimalust ei ole, küll on tema sõnul Nõmme hooldekodus üks selline tuba. Vellemäe sõnul ei paku Iru ka nn intervallteenust ehk paaripäevast või ka kuu aja pikkust teenust. Siiski on olemas 14 täistasulist kohta 305- kroonise ööpäevamaksumusega. „Selle sees on hooldus, meditsiin ja huvitegevus,” selgitab ta, hinnates täituvuse heaks, seda vaatamata hinnale.
„Oleme hinda langetanud,” viitab Villa Benita juhatuse esimees Terje Kross üldisele majandusolukorrale. Praegu algavad majutuse hinnad Villa Benitas 450 kroonist ööpäevas, nädalalõpu veetmisel 600 kroonist. „Selline äri on rahulik ettevõtmine,” räägib Kross, kelle sõnul näeb äriplaan ette kasumini jõudmist kolme-nelja aastaga. Krossi sõnul on hakanud hooldekodu üles leidma ka väliseestlased ja teiste sekka on eksinud mõni Soome klient. „Spaa on tervenemine läbi vee, aga siin on ka meditsiiniline abi olemas,” selgitas ta. Meditsiinitöötajate kohalolek tähendab, et teenus on 24 tunni jooksul kättesaadav ka esimese korruse elanikele. Tema sõnul on majaelanike omavahelise suhtlemise parandamiseks ühine ajalehtede lugemine ja söögitegemine, töötoad ja loengud ning õhtune magus suutäis köögis. Elanikel on ka oma taimekastid, kus kasvatatakse näiteks kobartomatit ja tilli.